Prijava uporabnika



Prva stran
Obvestila
6m repetitorji
2m repetitorji
70cm repetitorji
DV RPT
Echolink prehodi
Zemljevidi
APRS map
Galerija slik
Dokumenti
Forum
Testna stran 2
Poštni seznam
 
Sponzorji

Poročilo RV50 S55VKP Nanos

Objavil S56CT, dne 24. marec 2016

VHF repetitor S55VKP Nanos služi za komunikacijo radioamaterjev na širšem območju Primorske. Je regijski repetitor v lasti Zveze radioamaterjev Slovenije. V primeru aktiviranja ARON omrežja služi več regijam, tako Obalni, severno Primorski kot Notranjski regiji. Na objektu deluje poleg repetitorja tudi APRS digi, ki trenutno ni v funkciji in UHF repetitor, ki je na testiranju (S55UIB začasno premeščen z Grmade - 438.700 MHz -7,6 + 123.0 Hz).
V začetku 80-ih let sta prvi repetitor na tej lokaciji postavila Franci Mermal/S51RM in pokojni Jože Brinar/S56BBJ. Iz odsluženih Storno modulov, ki sta jih pripeljala z Danske sta sestavila več repetitorjev, med drugim tudi S55VKP. Do leta 2007 je na Nanosu deloval repetitor Storno na starem ZRS duplekserju, ki je bil izdelan v laboratoriju ZRS. Oktobra leta 2007 sta po več letih slabega delovanja repetitorja skrb za repetitor prevzela Stojan Kuret/S51WI in Andrej/S56ZAB in montirala nov duplekser. Za nabavo novega duplekserja je poskrbela ZRS, leta 2010 še za nabavo bandpass filtra (3 lonci) pri podjetju ATT plus s.r.o. in nabavo radijskih postaj Motorola GM900 in usmernika. S54S je izdelal krmilnik z CW ID katerega je na postaji priključil Mirko Naglič/S51KM. Stojan in Andrej sta leta 2007 pregledala antene in na lokaciji poleg obstoječega antenskega sistema sestavljenega iz treh dipolov (prve antene RV50), postavila še dve Diamond X-30 anteni. Eno za rezervo, drugo za APRS digi.
Zaradi slabega delovanja je leta 2010 Nanos obiskala ojačana ekipa, ki je pregledala antenski sistem in opravila meritve na lokaciji. V nadaljevanju sledi zapis/poročilo Adija Voha/S55M z dne 25. avgust 2010:
Včeraj, je bila ekipa v sestavi S51WI, S57C, S59SM ter S55M na Nanosu, z namenom določitve težav, ki pestijo Nanos že zadnje leto ali več... Repetitorski hardware smo trije izmed zgoraj omenjenih zamenjali že pred kakimi tremi tedni. Sedaj sta na Nanosu 2 Motoroli GM900 z 10W oddajne moči, diplexer podjetja ATT Holice (OK), ter rokavni dipoli, ki so, razen zunanje oksidacije, še vedno v odlični formi (takih definitivno ne delajo več!!!).
Premerili smo vse, kar se je izmeriti dalo. Vsako od treh anten posebej in vse tri skupaj, montirali novo na drugačnih lokacijah in preizkusili vse trike, kar jih poznamo. R1 ima tako ali tako že "overkill" diplexer s šestimi celicami v sprejemni veji (kar pomeni tudi 6dB dušenja
frown počutje
), a ker je motnja sosednjih oddajnikov, ki se pojavi kot širokopasovni šum, tako močna, se praktično ne da narediti ničesar. No skoraj ničesar. Na R1 so montirani 3 rokavni dipoli. Imenovali smo jih kar "Gorica", "Koper" in "Ljubljana". Ob meritvi "desens-a" s smernim sklopnikom in signal generatorjem, pri priključenem posameznem dipolu, je bilo ugotovljeno, da je najmanj slab med slabimi ravno dipol "Ljubljana". Zato smo se odločili, da priključimo samo slednjega, Dipol "Gorica" pa je tudi pripeljan do repetitorja, a je zaenkrat izključen. Največ "šumenja" se nabere na dipolu "Koper", zato je le ta praktično neuporaben.
Sedaj gre na edini preostali dipol vsa moč iz oddajnika in dipol dobro pokriva svoj "kvadrant". Zaenkrat je to polkrog od Izole pa do Ljubljane. Po prvih raportih, je stanje v omenjeni coni veliko boljše.
Proti Novi Gorici sem preizkusil delovanje danes, a naprej od Vogrskega, je uporabnost R1 zelo pogojna, pa tudi signal ni močan, kar je razumljivo, saj stolp na Nanosu deluje kot dober reflektor.
Med Koprom in Ljubljano s 5/8 lambda anteno in 50W moči, je mogoče z nekaj sivimi conami (deli Črnokalskega klanca, Štampetov most do Vrhnike) brez težav uporabljati repetitor. Ravno tako deluje na AC med Celjem in tuneli pod Trojanami, pa po Ljubljanski južni obvoznici (severna je malo vkopana, pa gre kakor kje).
Cesta med Kozino in Ilirsko Bistrico je pokrita skoraj brez sivih con, pa tudi iz Ilirske Bistrice, se da R1 uporabljati s 5W in mobilno anteno.
Od včeraj do danes, je bilo na R1 slišati vsaj naslednje HAM-e:

Koda:
S51WI Postojna
S52KV Premančan
S55C Vremska dolina- Videm
S55DB Ljubljana
S55M Povsod po malem
S56G Koper
S56JBG Grosuplje
S56OA Il. Bistrica
S56UBS Izola
S56ZBF Dekani
S56ZMU Postojna
S57C Ljubljana
S57DV Hrušica
S57F Celje-Ilirska Bistrica-Trst
S57MSE Koper

Morda sem koga pozabil, a upam, da jih je še ogromno takih, ki jih nisem zasledil, so pa repetitor uporabljali.
Odzivi vseh so več kot pozitivni. Še naprej vas naprošam, da preizkušate dosegljivost R1 S55VKP na Nanosu in poročate o dosegljivosti le tega (lahko kar tukaj, ali pa Tilnu S56CT).
Še eno pojasnilo sem dolžen. Dogajalo se bo (sicer zelo redko), da bo R1 kakšen dan popolnoma gluh, ali pa zelo naglušen, saj je naša antena kak meter pod rezervnim sistemom za FM oddajnike, ki ga tu pa tam RTV uporabi ob popravilu dveh glavnih sistemov, ali ob močno zažledenem sistemu za Radio Koper Capodistria. Takrat je nemogoče pričakovati, da bo stvar uporabna in potrpeti bo treba, kakšen dan ali pol dneva.
Še enkrat HVALA vsem, ki ste nam pomagali z odzivi in testiranji s terena.
Se slišimo na 145.625 MHz
smile počutje

73
Adi

V zadnjih treh letih je bilo veliko pritoževanja nad slabim delovanjem repetitorja. Tudi veliko negodovanja zakaj so antene za smer Gorica in Koper odklopljene. Adi/S55M je v poročilu lepo obrazložil kakšna je situacija glede motenj na Nanosu.
23. Marca smo se z namenom ugotovitve dejanskega stanja na lokacijo odpravili Stojan/S51WI, Darijan/S57RWW, Domen/S57DV, Mitja/S56IUL in Tilen/S56CT. Na lokaciji smo poslikali opremo in opravili meritve anten. Meritve so pokazale slab SWR na vseh treh antenskih sistemih. Ob prihodu na lokacijo je bil repetitor priključen na kabel z oznako X-30, katere pa na stolpu ni več. Nazaj smo priključili kabel z napisom 3x dipol, ki deluje vendar slabo. Močna burja ni omogočala, da bi si antene od blizu ogledali in preverili/premerili kable. Na lokaciji smo doklopili tudi en bandpass filter, saj je bilo na sprejemni strani povezanih 6 loncev. Po preizkušanju s korespondentom iz doline je dodaten lonec signal le slabil, ni pa prinesel boljšega rezultata v sprejemu. Z lokacije smo odnesli tudi nedelujoč APRS digipiter ter se dogovorili za naslednji obisk, ki bo predvidoma, odvisno od vremenskih razmer, v mesecu juniju.
Glede na trenutno situacijo bo potrebno opraviti veliko dela. Najprej bo potrebno odmontirati in renovirati dipole ter preveriti vse antenske vodnike. Potrebno bo montirati novi anteni za 2m. Eno kot rezervo in eno za APRS digipiter. Lokaciji za novi anteni bi bilo potrebno poiskati na mestu kjer je najmanj motenj. Montirati je potrebno anteno za UHF repetitor in anteno za UHF sprejemnike za voting sistem repetitorja.
V samem objektu bo potrebno namestiti 19" omaro. Oprema tako kot je montirana sedaj ne more biti. Potrebno bo nabaviti repetitor, ki je odpornejši na intermodulacije (Spectra MX800 ali Motorola MTR2000). Na Nanosu bo potrebno montirati še voter http://www.ldgelectronics.com/c/252/products/5/19/1 in več UHF sprejemnikov povezanih na repetitor.

Zamišljeno je, da se na več lokacijah v regiji montira dodatne sprejemnike na 145.025 MHz. S tem se zagotovi boljšo pokritost na sprejemu. Oddajnik težav nima. Oddaljeni sprejemniki bodo na Nanosu preko UHF linkov na izhod prenešeni glede na jakost signala na oddaljenem sprejemniku, katero ocenjuje voter. Oddaljene lokacije naj prispevajo zainteresirani radioklubi, ki naj poskrbijo tudi za montažo anten in opreme ter vzdrževanje. Na vsaki oddaljeni lokaciji mora biti radijska postaja s sprejemom na 145.025 MHz in oddajo na enem izmed UHF kanalov namenjih za vse vrste dela. Frekvence se bo določilo sproti. Vsaka oddaljena lokacija mora imeti do voterja na Nanosu svoj kanal.
Izhodno moč repetitorja je potrebno zvišati na 25 W, tako, da bo na anteni vsaj 10 W.
Na lokaciji je potrebno postaviti tudi APRS digipiter. Najboljše, da se postavi digipiter sestavljen iz profesionalne mobilne postaje in WX3in1 Plus 2.0 modema. Anteno za digipiter že imajo pripravljeno Postojnčani.
Postavitev UHF repetitorja je sekundarnega pomena. Zanj bodo poskrbeli lokalno.


nazaj
© 2007 S59DOR & GimTeam