D-STAR in Pordenone
Objavil S56CT, dne 28. april 2008
Pozdravljeni,
V petek sem se na povabilo direktorja (Robi Zorc) ter lastnika podjetja (Uroš Spruk) USCOM udeležil radioamaterskega sejma v Pordenonu.
Namen obiska sejma je bila seznanitev predstavnika ZRS z vodilnimi iz podjetja Marccucci, dogovor za pridobitev repetitorja D-STAR na test in dogovor za popust pri morebitnem nakupu D-STAR repetitorja.
Iz Ljubljane smo se odpravili ob 8.uri ter pot nadaljevali čez Logatec, Col, Ajdovščino in Gorico. Po prihodu na sejmišče smo se takoj odpravili do Marcuccijevega prostora, kjer so nas že pričakovali. vodilni predstavniki podjetja z direktorjem ter A.R.I. D-STAR manager Gianluca.
Debata v angleščini je takoj stekla in že smo se pogovarjali o testnem D-STAR repetitorju. Razlog, da nam testnega repetitorja še niso dostavili je enostaven - nimajo ga. Imajo sicer krmilnik, 70 cm modul, po katerem je tudi v Italiji največ povpraševanja, pa dobijo šele septembra. Povedali so, da pritiskajo na japonskega dobavitelja in da je možno, da bodo kakšno pošiljko dobili avgusta. Skratka zanimanje za D-STAR jih je presentilo in niso bili pripravljeni, da bodo radioamaterji tako množično kupovali D-STAR repetitorje, zato prvič niso naročili in kupili zadosti te opreme.
Ker je treba na UHF testni repetitor počakati do septembra smo Marccuccija vprašali ali nam lahko posodi VHF D-STAR RPT. Odgovor dobimo v ponedeljek, ko bodo preverili ali nam lahko takoj posodijo VHF modul in krmilnik za mesec dni.
Uroš Spruk se je z direktorjem dogovoril, da nabavi 23 cm repetitor za DD in DV ter krmilnik. Postavili ga bodo na Šmarni gori predvidoma v mesecu maju, kjer imajo svoj prostor in možnost internetnega priključka. USCOM naj bi kupil tudi nekaj Icom ID-1 postaj, ki jih bo razdelil med radioamaterje v Ljubljani - S56ZAB itd. V kasnejšem pogovoru z Urošem je bilo dogovorjeno, da se lahko po določenem času repetitor prestavi na kakšno drugo HAM lokacijo nad Ljubljano, ko bo le ta zagotovljena. ZRS lahko do takrat dokupi še 70 cm modul in Ljubljana je tako kompletno v D-STAR sistemu, razen VHF-a, ki pa nekako ni v planu zaradi pomanjkanja frekvenc.
Po opravljenem sestanku je sledila demonstracija sistema D-STAR (2m, 23 cm) s strani ARI D-STAR managerja. Pokazal nam je kako se zadeva programira, povedal dobre in slabe lastnosti ter ponudil pomoč z izkušnjami. Ponudil je tudi, da lahko pride v Slovenijo in zainteresirani skupini predstavi delovanje D-STAR, če bomo želeli. Lahko se ga povabi 10. maja, ko je sejem rabljene opreme v Ljubljani.
Skozi pogovor smo ugotovili, da je glavna slabost sistema, da repetitorski krmilnik nima nobene statistike ali alarmov. Že naš majhen krmilnik, ki nam ga je za analogni repetitor skonstruiral in izdelal Sandi, S54S, ima določene funkcije in npr. alarm v obliki CW črke B, katero odda kot roger beep, kadar repetitor deluje na rezervnem napajanju. D-STAR nima ničesar, kljub temu, da je v krmilni enoti, ki stane 1000 EUR pol PC-ja ne moreš vedeti ali si na bateriji ali na omrežnem napajanju. To se mi zdi ena največjih slabosti in menim, da bi za takšen denar repetitor to moral nuditi, saj nismo več leta 1952.
Po skoraj dveh urah in pol smo zapustili prostor Marccuccija in se odpravili malo naokoli. Letos je bilo nekaj ponudnikov ham robe, vendar so precej nekonkurenčni s cenami glede na cene nemških internetnih trgovin.
Na sejmu je bil tudi tudi štant ZRS-a, katerega sem seveda obiskal.
Ob 14.30 smo s sejma odšli nazaj proti Sloveniji, se vmes ustavili na kosilu v gostilni Pikol na Ajševici ter nekaj po 18. uri prispeli nazaj v Ljubljano.
73, Tilen
P.S.: Hvala organizatorjema izleta za odlično organiziran izlet in prijetno družbo.
nazaj
|